top of page

Czy ze szczoteczki sonicznej każdy może korzystać?




Szczoteczka soniczna. Urządzenie, które ostatecznie zdetronizowało standardową szczoteczkę elektryczną, zwaną fachowo rotacyjną. Dlaczego? Ponieważ szczoteczka ta, jak żadna inna, jest w stanie nie tylko oczyścić przestrzenie międzyzębowe, ale także szczotkować w nieinwazyjny sposób. Opiera się to na wykorzystaniu tzw. technologii mikrobąbelków, polegającej na wytworzeniu płynu, w skład którego wchodzą ślina, woda oraz pasta do zębów. Płyn ten sięga do około 4 mm od końcówek włosia szczoteczki, obmywając tym samym zęby i miejsca trudnodostępne. Przekłada się to na szczotkowanie, które jest tak samo delikatne, co skuteczne.


Co więcej, ze szczoteczek sonicznych mogą też korzystać te osoby, które noszą aparaty ortodontyczne (nie ma potrzeby montażu dodatkowej końcówki) oraz użytkownicy wszelakich wypełnień, takich jak implanty czy mostki. Czy istnieją jednak grupy użytkowników, którzy nie mogą myć zębów szczoteczką soniczną?


Jak najbardziej tak


Ze szczoteczki sonicznej nie mogą korzystać ci, którzy cierpią z powodu zaawansowanej już paradontozy, odsłaniającej szyjki zębowe. To samo tyczy się osób w podeszłym wieku, u których do odsłonięcia szyjek doszło w sposób naturalny. W czym tkwi tu problem? Zęby o odsłoniętych szyjkach zębowych nie są już trzymane po bokach przez szczelnie otaczające je dziąsło. W dalszym ciągu tkwią w nim one, lecz takie uzębienie jest już mocno narażone na rozchwianie i wypadnięcie.


Szczoteczka soniczna, ze względu na swoje działanie, opierające się na wytwarzaniu fal dźwiękowych, może doprowadzić właśnie do takiego rozchwiania, przez co nasze zęby mogą po pewnym czasie po prostu wypaść. Dlatego też u takich osób sugerowane jest korzystanie ze szczoteczki elektrycznej, nawet rotacyjno-pulsacyjnej. Jest ona całkowicie bezpieczna dla osób o odsłoniętych szyjkach.


Szczoteczka soniczna nie powinna być też wykorzystywana przez mniejsze dzieci. Chociaż dla maluchów w wieku do trzech lat powstały szczoteczki tego typu, służą one jedynie do delikatnego mycia pierwszych ząbków przez rodzica. Za normalne soniczne mycie dziecko powinno się zabierać dopiero w nieco starszym wieku, po opanowaniu prawidłowego trzymania szczoteczki, czego uczy się poprzez wykorzystanie szczoteczek manualnych.

  • Facebook Black Round
  • Google+ - Black Circle
  • Tumblr Black Round
bottom of page